Relacja z XXXI Rajdu Wiosna z Bicyklem

XXXI  TURYSTYCZNY RAJD KOLARSKI  “WIOSNA Z BICYKLEM”

Ośrodek Wczasowy ROMA w Chomiąży Szlacheckiej na Pałukach

29.04-03.05.2023 r.

W dniu 29 kwietnia ruszyliśmy na kolejna edycję naszego rajdu. Rowerowi turyści z powiatu ostrowskiego, naszego miasta i zaproszeni goście ruszyli w kierunku Chomiąży Szlacheckiej do OW ROMA, w którym znajdowała się nasza baza rajdu. Po rozlokowaniu się na noclegu organizatorzy przywitali uczestników rajdu i wręczyli pakiety rajdowe, w których znajdowały się materiały krajoznawcze, które otrzymaliśmy od władz samorządowych, przez które przebiegają trasy rajdowe jak również od naszego miasta i powiatu. Dzień zakończył się turystycznym posiłkiem i spotkaniu uczestników przy ognisku.

W niedzielę po śniadaniu dotarli do nas członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej „Żniniok” pod wodzą Marka Nowaka, którzy zadeklarowali się, że poprowadzą nas po trasach rajdowych i pokażą swój piękny region.

Najpierw udaliśmy się w kierunku Wenecji, w której zobaczyliśmy ruiny zamku „Diabła Weneckiego” i weszliśmy do Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Następnie przejechaliśmy do Biskupina. Tutaj czekało na nas wiele atrakcji. Przede wszystkim zwiedziliśmy Rezerwat Archeologiczny z okresu kultury łużyckiej. Każdy miał możliwość wejścia do zrekonstruowanych chat i obejrzeć inscenizacje życia ludzi w tym okresie. Ponadto dodatkowo w rezerwacie znajduje się rekonstrukcja osady piastowskie i z neolitu. Zwiedzanie od czasu do czasu było urozmaicane odgłosami jeżdżącej nad jeziorem Biskupińskiej ciuchci i pływającej łodzi wikingów. Po ruszeniu w drogę dotarliśmy do miejsca śmierci księcia Leszka Białego w 1227 roku w Marcinkowicach Górnych i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie przy monumentalnym pomniku już w samej wsi. Po kilku minutach dotarliśmy do pięknego modrzewiowego kościoła pw. św. Mikołaja w Gąsawie. Jego historię opowiedział nam proboszcz tutejszej ks. Piotr Gogolewski. To był ostatni punkt na naszej trasie. Po przejechaniu kolejnych km wróciliśmy do OW w Chomiąży Szlacheckiej.

Popołudnie, to pyszny obiad, rozegrane konkursy sprawnościowe i kolejne spotkanie przy ognisku.

W poniedziałek udaliśmy się w kierunku Pakości. Po drodze obejrzeliśmy bezzałogową kolejkę towarową K-1 „Ciech Soda Janikowo”, jedyną na nizinach, wożącą urobek do zakładów w Janikowie. Wielkie wrażenie zrobił na nas kamieniołom w Piechcinie. Kryształowo czysta woda i jej barwa cieszyła nasze oczy. Znajduje się tutaj Centrum Nurkowe, w którym akurat odbywały się nurkowania. Stamtąd udaliśmy się do Pakości. Tutaj w Cafe Francesco przy Kalwarii Pakoskiej wybudowanej w 1628, która jest drugą pod względem powstania kalwarią na ziemiach polskich, przyjął nas franciszkanin o. Leon Barczak proboszcz parafii pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Po wypiciu kawy przejechaliśmy cała kalwarię i udaliśmy się w kierunku Kościelca. Znajduje się tutaj kościół pw. św. Małgorzaty. To pierwszy murowany kościół w Polsce, który powstał na wsi na przełomie XII/XIII wieku. Jego historię opowiedział nam proboszcz ks. Maciej Kuczyński.      Popołudnie, to kolejny pyszny obiad, kolejne konkursy sprawnościowe i kolejne spotkanie przy ognisku.

Wtorek, to wyprawa do Żnina. Po drodze wjechaliśmy na Przystań Miejskiego Klubu Żeglarskiego i podziwialiśmy Centrum Sportów Wodnych. Tutaj zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Pałuckiej. W Muzeum pani przewodnik ciekawie opowiadała o historii miasta, drukarstwa i sportach motorowodnych. Na zakończenie zwiedzania Żnina zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie na Rynku na tle wieży Ratuszowej. Dalej udaliśmy się do Lubostronia. Znajduje się tutaj klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy w skład którego wchodzi pałac wzniesiony w latach 1795–1800 zaprojektowany przez Stanisława Zawadzkiego. W jego wnętrzu znajdują się m.in. freski braci Smuglewiczów. Zauroczeni pięknem tego „ustronnego” miejsca pojechaliśmy dalej. Po drodze zatrzymaliśmy się w Barcinie, który leży nad Notecią i ma piękną marinę. W końcu dotarliśmy do OW ROMA. Tutaj podziękowano koleżeństwu z Klubu Turystyki Kolarskiej „Żniniok” za prowadzenie tras. Organizatorzy obdarzyli przewodników symbolicznymi upominkami i zaserwowali rajdową kawę.

Wieczorem przyszedł czas na podsumowanie rajdu. Komandor rajdu Marian Wawrzyniak wręczył przy pomocy swoich sędziów poszczególnych konkursów nagrody zwycięzcom. Konkurs sprawnościowy „żółwiej jazdy”wygrał Andrzej Ratajczyk z KTK „Bicykl-1977” (odcinek 7,70 m przejechał w 44,05 min. ) , rzut beretem Marek Ampuła (20,80 m) również z „Bicykl-1977” a najlepszą wiedzą krajoznawczo – turystyczną w teście popisali się Stanisław Wałęsa i Kamil Bachorski oczywiście KTK „Bicykl-1977”.

Prezes KTK „Bicykl-1977” podziękował wszystkim za udział a organizatorom za pracę przy rajdzie. Podkreślił wsparcie finansowe przez nasze władze samorządowe: Miasto Gmina Ostrów Wielkopolski i Powiat Ostrowski.  Ponadto materiały krajoznawcze przekazały nam władze: Miasta i Gminy Barcin, Gminy Gąsawa, Powiatu Mogileńskiego, Miasta i Gminy Mogilno, Miasta i Gminy Żnin.

Następnego dnia w drodze powrotnej zwiedziliśmy Mogilno, przede wszystkim klasztor i kościół pobenedyktyński. W końcu wszyscy udali się w kierunku swoich miejsc zamieszkania.

Wszystkim dziękujemy za uczestnictwo, a władzom samorządowym za przekazanie materiałów krajoznawczych, upominków i  środków finansowych.

XXXI  TURYSTYCZNY RAJD KOLARSKI  “WIOSNA Z BICYKLEM”

Ośrodek Wczasowy ROMA w Chomiąży Szlacheckiej na Pałukach

29.04-03.05.2023 r.